Kategorie
Przepis Prania Lnu
Przepis Prania Lnu

Przepis Prania Lnu

Wszystkie produkty lniane przed pierwszym użyciem najlepiej wyprać. Aby służyły Ci jak najdłużej i zawsze wyglądały rewelacyjnie przestrzegaj kilku prostych zasad dotyczących ich czyszczenia.

_____

Len uwielbia pranie, co ciekawe im więcej razy jest prany tym przyjemniejszy w dotyku i mocniejszy się staje. Nie lubi jednak wysokich temperatur, przesuszenia i ścisku, więc pamiętaj, aby lniane rzeczy przechowywać w miarę możliwości w przewiewnych lub regularnie wietrzonych miejscach.

_____

W CZYM PRAĆ LEN - DETERGENTY

Piorąc len (a w szczególności lniane ręczniki, czapki, skarpetki i ściereczki) zrezygnuj z kapsułek do prania i płynów zmiękczających. Tego rodzaju detergenty powlekają włókna i znacznie zmniejszają naturalne właściwości chłonne lnu. Używaj naturalnych środków, proszków, orzechów piorących lub samej wody.

W ZIMNEJ CZY CIEPŁEJ WODZIE?

Optymalna temperatura prania dla lnu to 30 - 40°C. Wyższe temperatury będą go widocznie i trwałe kurczyć, chyba, że zależy ci na takim efekcie.

PRANIE LNU - RĘCZNE CZY MECHANICZNE?

Pierz len tak, jak ci wygodnie, ale pamiętaj, że to tkanina która lubi przestrzeń (unikaj stłoczenia w bębnie pralki), nie przepada za intensywnym wyżymaniem i wirowaniem - może się trwale odkształcać. Mokry len zdecydowanie łatwiej jest rozciągnąć i wyciągnąć, zdefasonować - pamiętaj o tym, gdy pierzesz ubrania.

RAZEM CZY OSOBNO?

Len naturalny - bez barwników - możesz prać razem z innymi tkaninami, nawet z białymi. Rzeczy z lnu barwionego pierz z rzeczami i ubraniami o podobnej kolorystyce.

JAK SUSZYĆ LEN?

Uprany len strzepnij i rozwieś normalnie, tak jak inne rzeczy. Gąbeczki i grube ręczniki warto suszyć na dworze a zimą na kaloryferze. Pamiętaj jednak, że pod wpływem wysokiej temperatury i przesuszenia len może stawać się bardziej podatny na uszkodzenia, w ten sposób też skracasz też jego żywotność. Nie jesteśmy zwolennikami suszenia lnu w suszarkach bębnowych. Ostatecznie można to robić na najdelikatniejszym programie. 

CZY PRASOWANIE LNU MA SENS?

Len jest znany z tego, że gniecie się w mgnieniu oka, zatem czy jego prasowanie ma sens? Tak, jeżeli w ten sposób chcesz dodatkowo odkazić tkaninę. Zalecamy prasowanie na najwyższej temperaturze lekko wilgotnego materiału.

 

>>> WRÓĆ do: Len

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl